Blog

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri Sürekli durumda çalışan serbest veya seri uyartımlı bir DC motorun gerilimi azalırsa, görülebileceği gibi endüvi akımı ve buna bağlı olarak motor momenti azalacaktır. Motor momenti yük momentinden daha az olduğundan, motor hızı ve dolayısıyla zıt emk azalır. Bu azalma, motor momenti yük momentine eşit olana kadar devam eder. Eğer serbest uyarıtımlı motor gerilimi büyük ölçüde azalırsa, zıt emk değerinden daha küçük olur.

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri – 0541 309 90 10

 

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri
Didim Otomatik Kepenk Sistemleri

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri Endüvi akımı yön değiştirerek motorun, negatif moment üreten bir generatör gibi çalışmasına neden olur. Bu çalışma, zıt emk ’nın, uygulanan gerilime eşit olduğu değeri sağlayan hıza ulaşıncaya kadar devam eder. Seri motorda uygulanan gerilimde bir azalma olursa, motor generatör gibi çalışmaz ve üretilen moment yük momentinden küçük olduğu için hız azalır.

Diğer taraftan DC motor sürekli durumda çalışıyorken besleme geriliminde bir artış olursa, denklem ve endüvi akımı ve buna bağlı olarak moment artarak motor hızlanır ve bunun sonucu olarak da emk artar. Sonuç olarak, momentin yük momentine eşit olduğu daha yüksek bir hız değerine ulaşılır. Hızın artması veya azalması durumunda endüvi gerilimindeki değişme, düşük oranda olmalıdır.

Otomatik kepenk Endüvi geriliminde büyük oranda bir değişim, endüviden büyük bir akımın akmasına ve bu nedenle komutatörün tahrip olmasına veya ömrünün azalmasına neden olur. Sabit farklı gerilim değerleri için serbest ve seri uyartımlı DC motorların sürekli durumdaki hız-moment karakteristikleri ve gösterilmiştir. Besleme geriliminin azalması ile motor, doğal hız-moment eğrisi ile moment ekseni arasında herhangi bir hız-moment değerinde çalıştırılabilir. Görüldüğü gibi serbest uyartımlı DC motor, farklı besleme gerilimi değerinde boşta çalışma hızı da değişir ve sabit farklı besleme gerilimi değerleri için motorun hız-moment karakteristikleri birbirlerine paraleldir.

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri – 0541 309 90 10

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri Motor gerilimi anma değerin üzerine çıkamayacağı için bu hız kontrolü yöntemi, motoru sadece doğal hız-moment karakteristiği altındaki bölgede çalıştırmak için kullanılabilir. Bu hız kontrol yönteminin en önemli özelliği, hızdaki değişimin, hız-moment karakteristiğine etki etmemesidir. Motorun bu özelliğinden dolayı, motor sıfır ile anma hızı arasında kontrol edildiği takdirde motor momenti sabit, gücü ise değişken olmaktadır. Bu yöntemi uygulamada kullanılacak kontrollü DC gerilim ise, AC-DC veya DC-DC konverterlerden biri ile elde edilebilir.

Didim Otomatik Kepenk Sistemleri ve Didim Otomatik Kepenk Modelleri için sizlerde hemen Nur otomatik Kepenk Sistemleri olarak bize ulaşınız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir